اجرای سنگ لاشه

یکی از سنگ‌هایی که امروزه در محوطه‌سازی و نماسازی بیشتر استفاده می‌شود، سنگ لاشه است. اجرای سنگ لاشه همانند دیگر سنگ‌های رایج در ساختمان‌سازی نیازمند مهارت و تجربه لازم است. این سنگ‌ها ویژگی‌های مختلفی داشته و علاوه بر ساختمان‌سازی در زمینه‌های دیگری نیز کاربرد دارند. در ادامه به بررسی بیشتر این سنگ رایج در ساختمان‌سازی می‌پردازیم:

سنگ لاشه

اگر در بین سنگ‌هایی که در ساختمان‌سازی و کارگاه‌ها دقت کنید، سنگ‌هایی با ظاهر کاملا طبیعی، چکش خورده و تراشیده را می‌بینید. این سنگ‌ها اغلب ظاهر نامنظمی دارند و از نظر شکل نمی‌توان شکل مشخص هندسی برای آن‌ها در نظر گرفت.

سنگ لاشه در ایران

از بهترین سنگ‌های لاشه در ایران، سنگ قهوه‌ای دماوند است. از این رو اگر دقت کنید، این سنگ را در بیشتر مناطق مختلف تهران، دماوند و مناطق اطراف دماوند ملاحظه‌ می‌کنید که دارای قدمت زیادی است. سنگ لاشه دماوند را معمولا به صورت متری به فروش می‌رسانند. این موضوع موجب برش آسان‌تر آن به ابعاد دلخواه مورد نیاز در کارگاه می‌شود. کارگران در زمینه نماکاری به راحتی می‌توانند از این سنگ لاشه استفاده کنند. در اجرای سنگ لاشه، به منظور استفاده در نماکاری، آن‌ها را به اندازه موردنیاز نازک می‌کنند که این موضوع موجب اجرای آسان‌تر نما می‌شود.

مزیت‌های اجرای سنگ لاشه

سوال بسیاری از افراد است که چرا در پروژه خود باید از سنگ لاشه استفاده کنیم؟ این سنگ‌ها به طور طبیعی از معادن استخراج می‌شوند. این سنگ‌ها مقاومت بسیار مناسبی در برابر شرایط محیطی مانند سرما و یخبندان دارند. به همین دلیل اجرای سنگ لاشه در زمینه‌های مختلف، مورد توجه کارفرمایان و پیمانکاران قرار می‌گیرد. سنگ لاشه مقاومت و استحکام بالایی دارد. سنگ لاشه طی سال‌های طولانی بدون هیچ تغییری در ظاهر و همچنان سالم باقی می‌ماند. یعنی با اجرای سنگ لاشه می‌توانید مطمئن شوید که سازه شما پس از گذشت مدت زمان طولانی همچنان ظاهر زیبای خود را حفظ خواهد کرد. مزیت دیگر اجرای سنگ لاشه در ساختمان‌ها، مقرون‌به‌صرفه بودن آن است.

کاربردهای سنگ لاشه

اجرای سنگ لاشه تنها به نمای ساختمان محدود نمی‌شود، بلکه در ساخت راه پله، کف‌پوش، پی ساختمان‌ها، دیوار چینی ساختمان و بسیاری از موارد دیگر می‌توان از سنگ لاشه استفاده کرد.

سنگ‌های لاشه، در دسته سنگ‌های تزیینی قرار نمی‌گیرند. در واقع این سنگ‌ها، کانی‌هایی دارند که قابل تفکیک نیستند. بنابراین کاربرد آن‌ها بیشتر شامل مواردی مانند روسازی، پی سازی، ویلاسازی، محوطه‌سازی و ... می‌شود.

انواع سنگ لاشه

سنگ کوهی

نام سنگ کوهی از نام روش و نوع استخراج آن گرفته شده است. سنگ کوهی به طور مستقیم از معادن استخراج می‌شود.

سنگ مالون

یک نوع از سنگ‌های لاشه‌ای، سنگ مالون است. این سنگ تغییرات زیادی را متحمل می‌شود تا در ساختمان‌سازی مورد استفاده قرار بگیرد. از جمله این تغییرات می‌توان به تراشکاری اشاره کرد. سنگ مالون شکل منظم و هندسی‌، سطح صاف و ظاهری چهارگوش دارد.

سنگ ورقه‌ای

سنگ‌های ورقه‌ای یک نوع از سنگ‌های لاشه‌ای هستند. این سنگ‌ها از همان اول به صورت ورقه‌ای استخراج می‌شوند و مقاومت بسیار بالایی نسبت به شرایط محیطی مانند گرما یا سرمای شدید دارند. در زمینه اجرای سنگ لاشه، پیمانکاری عزیزی آماده است تا خدمات بینظیری را در پروژه‌های مختلف پله سازی، نماکاری، ساختمان‌سازی و ... به شما عزیزان ارائه دهد.

نکته پایانی

از جمله مناسب‌ترین و مقرون‌به‌صرفه‌ترین سنگ‌ها در ساختمان‌سازی، سنگ‌های لاشه‌ای است. در این مطلب سر کردیم به ویژگی‌ها و مزیت‌های این سنگ ها بپردازیم.